تاریخچه برند مرسدس بنز

تاریخچه برند مرسدس بنز

حسین رمضان نیا
اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲ / 6 دقیقه مطالعه

تاریخچه برند مرسدس بنز

تمامی کسانی که در حوزه خودرو فعال هستند و یا به ماشین علاقه زیادی دارند، بی‌شک نام خودرو مرسدس بنز به گوششان رسیده است. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند برند مرسدس بنز اسطوره اتومبیل‌سازی است. این برند در سال 2022 شصت‌وچهارمین تاریخ تولد خود را جشن گرفت و به جهانیان اعلام کرد نزدیک به یک قرن است که با تولید خودروهای زیبا توانسته است احساسات افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر به تاریخچه برند مرسدس بنز علاقه‌مند هستید، در ادامه این گزارش همراه ما باشید.

مرسدس بنز، یک برند آلمانی

اولین مسئله‌ای که در تاریخچه برند مرسدس بنز باید به آن اشاره کنیم جایگاهی است که این برند متولد شده است. مرسدس بنز یک برند آلمانی است که در سال 1926 متولد گردید. کارل بنز و گوتلیب دایملر از پایه‌گذاران این برند هستند که در 28 ژوئن اقدام به راه‌اندازی مرسدس بنز کردند. مرکز اصلی این برند در اشتوتگارت آلمان واقع شده است. بهتر است بدانید در تاریخچه برند مرسدس بنز انواع خودروهای لوکس، ون، کامیون و اتوبوس به چشم می‌خورد. حتی برند مرسدس بنز اقدام به تولید آمبولانس کرده است و توانسته است به جامعه پزشکان در انتقال بیماران کمک کند. اگر به تاریخچه برند مرسدس بنز نگاهی بیاندازیم باید بگوییم این برند بزرگترین تولیدکننده ماشین در سراسر دنیاست.

دو رقیب و تولد مرسدس بنز

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بنز و دایملر (بنیان‌گذاران این برند) دو رقیب بودند که همدیگر را ملاقات نکرده بودند، اما اختراعات و تلاش‌های بی‌وقفه آنها باعث شد که در پایان بتوانند این برند را پایه‌گذاری کنند.

ساخت اولین اتومبیل

تمامی کسانی که به دنبال مطالعه تاریخچه برند مرسدس بنز هستند تمایل دارند در مورد اولین خودروهای ساخته شده توسط این برند اطلاعات کسب کنند. اولین مدل از این ماشین‌ها با نام Daimler-Motoren-Gesellschaft و Benz Patent-Motorwagen تولید گردیند و هر دو از طریق موتور درون‌سوزی که در آنها کار گذاشته شده بود کار می‌کردند.

 شعار برند مرسدس بنز

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در تاریخچه برند مرسدس بنز به چشم می‌خورد شعار خاص آنها است. شاید بتوان گفت شعاری که آنها برای خود انتخاب کرده بودند با تاریخچه برند مرسدس بنز هم خوانی دارد. شعار این برند بدین شرح است: « یا بهترین یا هیچی». نوابغی که در این برند حضور داشتند از جمله بنز، دایملر، ویلهم و مایباخ هر کدام تاثیر عمیقی بر رشد این برند داشتند. اگر این نوابغ وجود نداشتند، شاید مرسدس بنز نمی‌توانست به شکلی که امروزه وجود دارد در تاریخ خودنمایی کند. همکاری دایملر و مایباخ در مرسدس بنز باعث شد این برند پیشرفت‌های زیادی داشته باشد. استعداد این دو نفر در کنار یکدیگر به اوج رسید و توانستند خودروهای بی‌نظیری را تولید کنند.

تاریخچه برند مرسدس بنز

در سال 1882 دایملر ویلایی را خریداری کرد و یک کارگاه مخصوص در آن راه انداختی. پس از مدتی مایباخ نیز به او پیوست و آنها تلاش کردند موتوری را بسازند که برای هر وسیله نقلیه ایده‌آل باشد. نتیجه این همکاری منجر به تولید موتور تک سیلندر شد که امروزه در سراسر دنیا با نام ساعت پدربزرگ شناخته می‌شود.

به بنز گفتم وقت خود را برای تولید ماشین هدر ندهد!

در تاریخچه برند مرسدس بنز به یک موضوع بسیار جالب می‌رسیم. به موازات کارهایی که دایملر و مایباخ انجام می‌دادند، کارل بنز همراه با مکس کسپر رز و فردریک ویلهلم اسلینگر کمپانی به نام Benz & Co. Rheinische Gasmotoren-Fabrik را راه‌اندازی کردند. اما در این مسیر زیاد موفق نبودند و با اینکه تلاش‌های زیادی می‌کردند هیچ امیدی به آینده کاری خود نداشتند. بر همین اساس، کسپر رز تصمیم گرفت که از کارخانه و گروه جدا شود و او به بنز گفت: وقتت را برای تولید ماشین هدر نده!

ادامه کار دایملر و مایباخ

دایملر و مایباخ که توانسته بودند موتور تک سیلندری تولید کنند موفق شدند ابعاد آن را کاهش دهند و آن را بر روی یک دوچرخه که به شکل درشکه بود سوار کنند. با این روش، اولین موتور سیکلت در دنیا متولد گردید.  در سال 1886، بنز با تلاش‌های بی‌وقفه خود توانسته بود کارخانه را به جایگاه مناسبی برساند و وقت زیادی را به اختراع وسایل نقلیه اختصاص می‌داد. در همین راستا، او توانست موتور جدیدی را طراحی کند و یک وسیله نقلیه اختراع کرد.

کارل بنز، اولین مخترع خودرو درون‌سوز

در تاریخچه برند مرسدس بنز به این موضوع اشاره می‌شود که کارل بنز اولین کسی است که خودرو درون‌سوز را به دنیا معرفی کرد. این خودرو بنزتنت موتور واگن بود که به آن درشکه بدون اسب می‌گفتند. این خودرو در سال 1888 وارد خیابان شد و همه را شگفت‌زده کرد.  این خودرو دارای موتور تک سلیندر با قابلیت 1.0 لیتر بود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید قدرت این خودرو به یک اسب بخار نمی‌رسید. به لطف تبلیغات گسترده خانواده بنز از جمله برتا بنز این خودرو به فروش خوبی رسید.

قیمت این خودرو چقدر بود؟

در آن زمان این خودرو به قیمت 600 مارک به فروش می‌رسید که مبلغ بسیار بالایی بود. با وجود این، افراد زیادی تمایل داشتند این محصول لوکس را خریداری نمایند.

برتا بنز، زنی تاثیر گذار در صنعت خودروسازی

برتا بنز همسر کارل بنز یکی از تاثیرگذارترین زنان صنعت خودروسازی است. این زن همواره در کنار شوهرش بود و با سرمایه‌گذاری‌های مالی و عاطفی به رشد این صنعت کمک کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در تاریخچه برند مرسدس بنز به این موضوع اشاره می‌شود برتا بنز اولین زنی بود که با اختراع شوهرش به یک مسافرت طولانی رفت و همین امر باعث شد این خودرو به شهرت زیادی دست پیدا کند.

مرگ دایملر و ادامه کار برند بنز

در تاریخچه برند مرسدس بنز باید بدانید که دایملر جان خود را از دست داد و نتوانست پیشرفت‌های بزرگ این کمپانی یعنی طراحی مایباخ یا همان اولین مرسدس را مشاهده‌گر باشد. درست در همان سالی که دایملر از دنیا رفت این خودرو با نام DMG به بازار عرضه گشت. پس از مرگ دایملر، امیل جلینک همکاری خود را با برند بنز آغاز کرد و توانست مدل مرسدس 35 را به بازار عرضه کند. این تاجر سرمایه‌های زیادی را به این برند تزریق کرد و این مسئله به رشد آن کمک‌های زیادی کرد. زیرا افراد مشهور و خانواده‌های سرشناسی به مشتریان مرسدس بنز تبدیل شدند.

تولد علامت تجاری مرسدس بنز

تا سال 1902 مرسدس بنز علامت تجاری مشخصی نداست و این مسئله برای این برند مشکل‌آفرین شده بود. پسران دایملر که پدرشان برای این برند زحمت زیادی کشیده بود به این موضوع اشاره کردند که دایملر همیشه از یک ستاره به عنوان سنبل استفاده می‌کرد. در نتیجه، مدیران شرکت بنز از این ستاره به عنوان نماد مرسدس بنز استفاده کردند.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات زیادی را در مورد تاریخچه برند مرسدس بنز در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید این برند یکی از برندهای بسیار محبوب خودروسازی در جهان است. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در مورد صنایع دیگر خودرو سازی بالا ببرید، می‌توانید مقاله داستان برند تسلا را مطالعه کنید.

5 / 0
امتیاز مقاله
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

0 / 5. 0

دیدگاه کاربران ثبت نظر جدید